CERN

CERN

Naše gymnázium se ve dnech 4. – 8. 11. 2017 zúčastnilo poznávacího zájezdu do Švýcarska, který byl zaměřen především na rozšíření znalostí studentů v oblasti technického vývoje a výzkumu.

V první, spíše historicky zaměřené části exkurze, jsme navštívili některá z významných měst v okolí Bodamského jezera a to jak ze strany švýcarské, tak i ze strany německé. Již v brzkých ranních hodinách jsme mohli obdivovat historické budovy v Lindau a posléze Kostnici, kde se naše pohledy upínaly především na památky spojené s postavou mistra Jana Husa.

V druhé části, která již byla typu spíše technického, jsme navštívili veřejné vědecké centrum TECHNORAMA. Zde jsme si mohli prostřednictvím nejrůznějších pokusů na vlastní kůži vyzkoušet některé ze základních principů fyziky. Součástí prohlídky pak byla přednáška s názvem „Vznik a život blesku“ spojená s praktickými ukázkami. Velkým závěrem přednášky, která probíhala v angličtině, byl pokus s tzv. Faradayovou klecí, při němž bylo použito napětí více než milión voltů, demonstrovaný přímo na nás návštěvnících.

Následujícího dne už nás čekala samotná návštěva výzkumného centra CERN. Toto velkolepé středisko se nachází nedaleko Ženevy přímo na hranici s Francií. Prvotřídně vybavené pracoviště poskytuje zázemí projektům a mozkům z celého světa. Jeho pýchou je především velký hadronový srážeč, známý pod zkratkou LHC (Large Hadron Collider) o obvodu 27 km, který urychluje protony a jiné částice a následně je v rychlostech blížících se rychlosti světla sráží. Během tříhodinové prohlídky centra jsme se seznámili s některými detaily tzv. projektu Atlas, dozvěděli jsme se, jakým způsobem výzkum probíhá, a dostali jsme se do počítačového zázemí i k samotnému technickému vybavení střediska.

Později odpoledne, kdy jsme se dostatečně nabažili fyziky, jsme odjeli do Ženevy, abychom si mohli prohlédnout její nejznámější památky.

Během posledního dne našeho výletu jsme navštívili sýrárnu Gruyère, která nás zcela uchvátila a my jsme pozorně sledovali každou část procesu výroby sýrů, které jsme si následně mohli i zakoupit. Následovala prohlídka čokoládovny Cailler, která nás nadchla ještě o trochu více. Připomněla nám legendární film „Karlík a továrna na čokoládu“ a naše nadšení nijak neopadlo ani po zjištění, že zde žádní „Umpalumpové“ ani čokoládová řeka nejsou. Místo toho jsme se dozvěděli pár skutečných faktů o čokoládě a procesu její výroby a prohlídku jsme zakončili neomezenou ochutnávkou, při níž si každý milovník čokolády přišel na své.

Naší poslední zastávkou se pak stalo hlavní město Bern. Zaujaly nás jeho ulice lemované podloubím, anebo například velká ohrada s medvědy v centru města, neboť právě tato zvířata jsou jeho symbolem.

Po delší cestě autobusem jsme v brzkých ranních hodinách dorazili domů. Každý z nás si s sebou odnášel nejednu pěknou vzpomínku.

Martin Groh, 4. A

Fotogalerie je zde.

Mohla by zaujmout tato aktualita

loading