Okresní finále přeboru škol v šachu

Ve čtvrtek 8. 12. 2016 a v pátek 9. 12. 2016 se v Opavě konaly turnaje Okresního finále přeboru škol v šachu ve dvou kategoriích. Naše gymnázium reprezentoval v kategorii středních škol pětičlenný tým ve složení František Hluchník (VI.), Tomáš Wanderburg (III.), Maxmilián Kuča (III.), Matěj Weczerek (2. A) a Jan Novák (VI.), v kategorii ZŠ bojovalo družstvo ve složení Václav Hák (II.), Jakub Osmančík (II.), Kryštof Brejcha (I.), Vítek Jiříček (I.) a Antonín Málek (II.).

V Opavě nás přivítala příjemná atmosféra herny tamního šachového oddílu, kde se oba turnaje odehrávaly. Úderem deváté hodiny zasedli všichni hráči k šachovnicím a jali se usilovně dobývat cenné pozice svých soupeřů. Víte, jaký je rozdíl mezi introvertním a extrovertním matematikem? Introvertní matematik se při rozhovoru s vámi dívá na svoje boty. Extrovertní se dívá na vaše. Podobně to vypadalo i na turnaji: introvertní šachisté si mlčky hleděli svých figurek a šach-mat většinou nastal v několika málo tazích. Ti extrovertní se soustředili i na figurky svých protivníků a občas dokonce pohlédli svým sokům do tváře, ba co víc, prohodili s nimi vtipné slůvko. Díky tomu panovala po celou dobu klání přátelská atmosféra a všichni zúčastnění byli v dobré náladě. Bojovalo se však tvrdě, nezřídka byl důležitý i ten poslední pěšec a mnohdy se o výhře rozhodovalo v posledních sekundách. Zdálo by se, že šachy jsou klidná hra, avšak když vám šachové hodiny trpělivě a vytrvale odměřují každou vteřinu, je někdy těžké dohrát s klidnými nervy a chladnou hlavou. I na tomto turnaji tedy nebyla nouze o situace, kdy hráči, kteří již své partie dohráli, s napětím hleděli na snažení svých spoluhráčů či soupeřů.

Po poledni bylo dohráno a došlo na vyhlašování výsledků. Hráči v mladší kategorii získali 7. místo, ve starší kategorii se náš tým umístil na třetím místě, v těsném závěsu za týmem Mendelova gymnázia.