Zmizelé Sudety na našem gymnáziu

Zmizelé Sudety na našem gymnáziu

Od 11. do 27. září je v prostorách naší školy umístěna putovní výstava s názvem Zmizelé Sudety, kterou vytvořili členové občanského sdružení Antikomplex.

Autoři dali do názvu pro větší výraznost a zřejmě i určitou kontroverznost pojem Sudety, i když sami přiznávají, že oblasti, které jsou na výstavě zachyceny, v některých případech definici Sudet tak úplně neodpovídají. Vždy se však jedná o oblasti se složitým národnostním vývojem a válečnými i poválečnými osudy.

Na osmi jednostranných i oboustranných panelech, které obsahují informace v českém i německém jazyce, výstava mapuje změny našeho pohraničí. Postihnout se snaží především proměny krajiny a lidského osídlení a dělá to velmi promyšleně pomocí srovnání velkoformátových fotografií zachycujících stav daných míst před druhou světovou válkou a v současnosti, respektive nedávné minulosti. Vše doplňují textové komentáře autorů. Vzniká tak působivý celek.

Výstava je žákům volně přístupná, každý se může podívat na to, co ho zaujme. Zároveň je i přímo ve výuce využívána vyučujícími nejen dějepisu, ale i dalších předmětů (geografie, německý jazyk).

Zprostředkování a dopravu výstavy zajistili PhDr. Jiří Neminář a Mgr. Metoděj Chrástecký z Muzea Hlučínska, za což jim patří naše poděkování.

Mgr. Martin Rostek

Fotogalerie je zde.

Mohla by zaujmout tato aktualita

loading
  • Social media & sharing icons powered by UltimatelySocial