Už jste byli v OSN? My ano!

Už jste byli v OSN? My ano!

Nejprve pro neznalé zkratek – OSN je Organizace spojených národů. Je to mezinárodní organizace sdružující k dnešnímu dni 193 států a jejím hlavním posláním je zachování mezinárodního míru, bezpečnosti a zajištění mezinárodní spolupráce. Nám nejbližší sídlo se nachází v rakouské metropoli Vídni a tam také směřovala naše exkurze.

Bylo páteční brzké ráno a z Hlučína se směrem na Vídeň vydal plný autobus studentů Gymnázia Josefa Kainara. Cílem byla budova OSN ve Vídni, kde jsme měli domluvenou prohlídku. Cesta uběhla velmi rychle. V 11 hodin jsme byli na místě. Sídlo OSN vypadá jako malé městečko uprostřed velké Vídně a sami Vídeňáci se o něm vyjadřují jako o UNO-city. Je to rozsáhlý komplex, který pojme několik tisíc zaměstnanců OSN a příslušníky jejich rodin. Na první pohled opravdu impozantní kolos! A ten pocit, že my, „partija“ z Hlučína, se tu můžeme jen tak procházet…Ono to samozřejmě není tak jednoduché. U vstupu projdete bezpečnostní kontrolou jako na letišti, prověří vás i vaše případná zavazadla, přidělí vám visačku a průvodce.

Naše paní průvodkyně byla velmi příjemná a komunikativní. Celá prohlídka probíhala v angličtině, v jednom ze šesti hlavních jazyků OSN. Měli jsme možnost mimo jiné nahlédnout do zasedacího sálu, ve kterém právě probíhala konference o atomové energii, a vidět tak mezinárodní jednání na vlastní oči. Od paní průvodkyně jsme se dozvěděli spoustu zajímavých informací nejen o samotné organizaci OSN, ale i o životě v UNO-city. Mnohé také zaujala stálá expozice věnovaná průzkumu vesmíru s modely vesmírných plavidel a pravým měsíčním kamenem. Za zmínku stojí i originál Nobelovy ceny míru, kterou obdržela OSN v roce 2001 spolu s Kofi Annanem.

Odpolední program byl už pak tradiční. Společně jsme se prošli centrem Vídně, prohlédli si nejznámější památky, jako například Hofburg, a k večeru se už jelo směr Hlučín. A jak se nám exkurze líbila? Posuďte sami z fotografií a studentského komentáře.

Mgr. Lenka Procházková

Fotogalerie je zde.

Já osobně jsem s návštěvou evropského sídla OSN spokojen. Jsem rád, že se nám poštěstilo podívat se do velké konferenční místnosti, kde mimo jiné zrovna konference probíhala. Podle paní průvodkyně se toto povede zhruba dvakrát do roka. Jedna věc, která mě trochu zamrzela, je fakt, že jsme se nepodívali nikam, kde normálně pracují zaměstnanci OSN. Navštívili jsme veřejné prostory a konferenční místnost. Každopádně mě tato exkurze obohatila a jsem opravdu rád, že jsem se mohl dostat na místo důležité nejen pro světovou politiku. Pomyslnou „třešinkou na dortu“ byla i prohlídka Vídně. Je to krásné město a já se sem vždy rád vracím.

František Solař, IV.

Mohla by zaujmout tato aktualita

loading