Naše zkušenost s debatováním

Letos jsme se rozhodly vyzkoušet něco nového. Napadlo nás začít debatovat. Ale ne jen tak u kávy nebo čaje! Zapojily jsme se do Debatní ligy. Jednou za dva měsíce se v různých městech České republiky koná středoškolský český nebo anglický turnaj v debatování. Debatuje se o předem připravených i nepřipravených tématech, např. “Měl by být vstup do historických center měst  zpoplatněn?” nebo “Měly by být kryptoměny zakázány?” Objevují se i méně seriózní témata, např. “Kdyby existovali duchové, mohli by volit ve volbách?” 

Debata nejsou jen plané řeči. Před každým debatním turnajem si musíme připravit všechny argumenty pro afirmaci i negaci. Nikdy totiž nevíme, na které straně debaty se ocitneme, tudíž jestli téma budeme obhajovat, nebo budeme proti němu.

Při přípravě argumentů se o daném tématu dozvíme mnoho nových informací. Při argumentaci s oponentem si musíme stát za svým názorem a musíme ho obhájit za každou cenu. Toto je jedna z několika kompetencí, kterou nás debata naučila.

Naše skupina se v předchozích měsících zúčastnila třech víkendových debatních turnajů – dvou v Praze a jednoho v Hradci Králové.  Měly bychom zájem v debatování pokračovat a bylo by dobré, kdyby se k nám připojili noví zájemci o tuto zajímavou aktivitu.

Šarlota Langnerová, Johana Hašková a Katarína Čurová, studentky kvarty

loading