Debatování ve školním roce 2022/2023

Debatování ve školním roce 2022/2023

V uplynulém školním roce se celkem 8 žáků naší školy (Katarína Čurová, Johanka Hašková a Šarlota Langnerová z kvinty, Kryštof Basista, Jirka Tomáš, Danny Knap, Kristýna Machalová a Tomáš Gsyl z tercie)  účastnilo debatních turnajů – české Debatní Ligy a anglické Debate League. Jakže to ale takový debatní turnaj vypadá?

Veškeré přípravy začínají několik týdnů předem, dnem, kdy jsou zveřejněny teze (tedy témata, na která se bude debatovat). Kromě technických příprav na turnaj  se samozřejmě musíme připravit i na debatní stránku turnaje. Například na základě teze “Veškerá pozemní veřejná doprava by měla být zdarma“ si připravujeme argumenty pro a proti, ať jsme schopni oddebatovat tezi za obě strany (afirmaci / stranu obhajující & negaci / stranu vyvracející). Existují však i takové teze, které se dozvídáme hodinu před začátkem debaty. Za onu hodinu tak musíme argumenty připravit v co nejlepší kvalitě. Letos jsme debatovali kromě výše zmíněné veřejné dopravy například na tato témata: „Měli bychom zavést slepé hlasování“, „Náprava pachatele by měla být hlavním účelem trestu“ nebo „Další vývoj umělé inteligence není žádoucí“. Samotných debat na takovém víkendovém turnaji je většinou 5, každá zabere zhruba necelé 2 hodiny.

Uplynulého debatního roku, přemýšlení, napětí a vykládání jsme si moc užili, těšíme se na další a budeme rádi za každé nové zájemce o tuto volnočasovou aktivitu.

Danny Knap, tercie

Ve dnech 19.-21. 5. proběhl v naší škole online turnaj v debatování, z kterého jsou i fotografie.

 

Mohla by zaujmout tato aktualita

loading