Exkurze do jaderné elektrárny Dukovany

Exkurze do jaderné elektrárny Dukovany

Ve čtvrtek 13. 4. se 53 studentů ze tříd 1. A, tercie, kvarty a sexty zúčastnilo celodenní exkurze do jaderné elektrárny Dukovany. Cestou autobusem jsme si připomněli významná místa, kterými jsme projížděli, z hlediska geografického i historického a v souvislosti s dějinnými událostmi také osobnosti českých i světových dějin, např. J. A. Komenského, tři císaře a A. Muchu. Před polednem jsme na hodinu zastavili v Moravském Krumlově a prohlédli si náměstí a zámek, kde je instalován mimo jiné soubor 20 obrazů Slovanská epopej.

Ve 13 hodin začala exkurze v jaderné elektrárně Dukovany projekcí filmu v kinosále. Potom nás průvodkyně provedla stanovišti. Nejvíce se líbil jaderný reaktor, dveřní rámy s detektorem kovů a radioaktivity. Prostřednictvím brýlí a sluchátek jsme se ocitli ve virtuální realitě, a to v hale s reaktorem i na dalších místech v elektrárně. Z vrcholu chladící věže jsme si virtuálně prohlédli areál elektrárny.

Po 90minutové komentované prohlídce jsme si mohli vyzkoušet vyrobit elektrickou energii, sestavit obvody, řídit na panelech procesy související s energetikou. Exkurze byla naplněna poznatky o technologii výroby elektrické energie z jádra, o bezpečnosti a také fyzikálním a chemickým poznáním. V autobuse každý účastník dostal křížovku s otázkami a jejím vyplněním mohl načerpané informace zúročit.

Mgr. Jana Schneiderová

 

 

 

Mohla by zaujmout tato aktualita

loading