Mezinárodní projekt eTwinning: Když tvoříme básně napříč Evropou, ale spolu
V minulém školním roce se třída kvarta (nynější kvinta) pustila do výjimečného mezinárodního projektu v rámci platformy eTwinning. Tento projekt, který vymysleli a zorganizovali, spojil naše studenty se školami z Itálie a Turecka. Cílem bylo nejen rozvíjet kreativitu, jazykové dovednosti a spolupráci, ale i prozkoumat možnosti moderních technologií, které více než kdy předtím ovlivňují naše každodenní životy.
Jednou z hlavních aktivit bylo tvoření básní v mezinárodních skupinkách. Každá skupina se skládala ze studentů z různých zemí, což přineslo zajímavé kulturní a jazykové výzvy. Úkolem každé skupinky bylo společně vytvořit dvě básně, jednu originální a jednu za pomoci ChatuGPT. To však nebylo vše – součástí bylo i poznat, kterou báseň napsali ostatní spolužáci a kterou umělá inteligence. To si můžete vyzkoušet i Vy, a to na následujícím odkaze: https://kahoot.it/solo/?quizId=6dccd71d-8b8f-4d3a-9569-25d823ba86f4 .
Díky těmto aktivitám se žáci seznámili s moderními technologiemi a umělou inteligencí v praxi. Bylo zajímavé sledovat, jak se někdy studenti nedokázali sami rozhodnout, která báseň je dílem člověka a která byla generována počítačem. Tato část projektu zároveň vedla k hlubším úvahám o tom, jak AI ovlivňuje naši kreativitu a budoucnost umění.
Z nasbíraných básní a překladů jsme nakonec sestavili elektronickou knihu. Tato e-kniha je úžasným výstupem našeho společného snažení, a také trvalou vzpomínkou na tuto zajímavou zkušenost. Je důkazem toho, že spolupráce mezi studenty z různých zemí může přinést nejen jazykové dovednosti, ale i vzájemné porozumění a radost z tvorby. Kniha je k přečtení na následujícím odkaze: https://infograph.venngage.com/pl/kFjkn1K9qu4
Žáci si projekt opravdu užili. Tvoření básní, spolupráce s vrstevníky z Itálie a Turecka, využití umělé inteligence a možnost výtvarně se vyjádřit přinesly spoustu zábavy i nových znalostí. Projekt ukázal, že díky platformě eTwinningu je možné propojit studenty napříč Evropou a společně vytvářet díla, která překonávají hranice zemí i jazyků.
Naše úsilí a kreativní přístup k projektu bylo oceněno národním certifikátem eTwinning Quality Label, který uděluje Dům zahraniční spolupráce za projekty splňující evropská kritéria kvality a v dané zemi mohou sloužit jako příklady dobré praxe v oblasti mezinárodní spolupráce škol online. Toto ocenění nás nejen velmi potěšilo, ale i motivovalo k dalším podobným aktivitám a projektům.
Mgr. Tereza Petzuchová