Přírodovědný poznávací zájezd do Švýcarska s exkurzemi do CERNU a vědeckého parku TECHNORAMA
Ve dnech 26. 6–1. 7. 2024 se vypravili zájemci o přírodovědné a technické poznání z řad studentů našeho gymnázia a studentů Gymnázia Ostrava-Zábřeh, Volgogradská 6 na exkurzi do Švýcarska. Místa, která jsme na zájezdu poznali, byla zajímavá také z hlediska historického a z hlediska osobností, které zde působily.
Ve čtvrtek jsme navštívili historické městečko Gruyere, zjistili jsme, jak se vyrábí a jak chutná čokoláda značky Cailler ve výrobně v Bulle. U Ženevského jezera jsme navštívili lázeňské město Montreux s bohatou kulturní historii. Působili zde např. J. J. Rousseau, George Gordon Byron i Freddie Mercury, který zde má dokonce sochu. Zastavili jsme se u vodního hradu Chillon z 11. století, navštívili jsme město Lausanne a zdejší olympijské muzeum, kde má sochu Emil Zátopek. Dojeli jsme až do Ženevy k úřadu Organizace spojených národů.
V pátek dopoledne jsme si prohlédli centrum Ženevy a prošli se u Ženevského jezera se světoznámou fontánou. Odpoledne od 13 hodin byla zajištěna odborná exkurze v CERNU. Navštívili jsme halu, kde se zkoumá interakce antihmoty s gravitací. Na částice antihmoty působí gravitace a měření se stále zpřesňuje. Poznali jsme, jak se částice udržují v prostoru pomocí magnetického pole a jak se zpomalují. Viděli jsme nejmodernější techniku a superpočítače. Seznámili jsme se se základy výzkumu, které se v CERNU provádí v urychlovači částic. Průvodce v CERNU byl příjemně překvapen zájmem a odbornou úrovní otázek, především našeho studenta Kryštofa Basisty, a popřál studentům hodně úspěchů na cestě za poznáním. Na exkurzi jsme strávili odpoledne a k večeru jsme se vrátili do francouzské části Ženevy na místo ubytování.
V sobotu nás čekala prohlídka hlavního města Bernu. Viděli jsme dům Alberta Einsteina, ve kterém tento světoznámý fyzik žil se svou rodinou od roku 1903 do roku 1905 a napsal zde své průkopnické práce. Nyní je v domě muzeum s jeho rukopisy. Odpoledne jsme se vypravili poznat překrásné horské masívy v centrálním Švýcarsku. V Lauterbrunnenu, v údolí 72 vodopádů, jsme vystoupali jeskyní pod vodopád. Prošli jsme se v Grindelwaldu mezi horami Eiger, Wetterhorn, Fiescherwand a Faulhorn.
V neděli dopoledne jsme poznávali největší město země Curych, kde probíhaly slavnosti a mnozí místní obyvatelé byli odění v krojích a na trzích předváděli své výrobky. Odpoledne jsme strávili ve vědeckém parku TECHNORAMA ve Winterthuru. Interaktivní stanoviště jsou zde rozdělena podle oborů fyziky a umístěna jak v budově, tak i v parku. Zjistili jsme zde mimo jiné, že voda může vystříknout do větší výšky, než je ta, ze které padá. Naštěstí zde mají velké fény a mnozí studenti uvítali, že se mohou osušit. V podvečerních hodinách jsme navštívili Kostnici a připomněli si mistra Jana Husa. Viděli jsme také místo, kde byl upálen. Nachází se zde veliký pamětní kámen a označení místa, kde byl vězněn. V parku probíhala výstava českých výtvarníků a vystupovali zde hudební umělci. Trajektem po Bodamském jezeře jsme zahájili cestu domů. V pondělí ráno jsme šťastně dojeli do Ostravy a do Hlučína.
Poděkování patří cestovní kanceláři CK Hambálek a průvodci Bc. Janu Hambálkovi, pedagogům Ing. Aleně Janošové, Mgr. Petru Římanovi. Za odbornou spolupráci děkuji Mgr. Marii Drobíkové, Mgr. Martině Capové a za pomoc s organizací exkurze Mgr. Haně Gelnarové.
Vedoucí zájezdu Mgr. Jana Schneiderová
Fota zde