DofE ceremonie – Už máme stříbro a jdeme si pro zlato!

DofE ceremonie – Už máme stříbro a jdeme si pro zlato!

Tak je to tady, okamžik, na který jsme my stříbrní dofáci čekali. Po půlroce poctivého plnění všech aktivit konečně odměna! Nahazujeme obleky a vyrážíme do pražského Karolina, aby nám byl slavnostně předán stříbrný odznáček a diplom.

Nejprve bych rád vysvětlil principy DofE (The Duke of Edinburgh’s international award). DofE je nezisková organizace podporující rozvoj mladých založená princem Philipem, vévodou z Edinburghu. U nás ještě není tak známá jako například v Anglii, ale už se začíná zviditelňovat. DofE se skládá ze čtyř výzev: talentu, sportu, dobrovolnictví a trošku speciální výzvy – dobrodružné expedice. Všechny výzvy se pravidelně zapisují do aplikace, ke které mají přístup vedoucí (učitelé) a kontrolují náš postup. Aktivity, které chceme dělat, si vybíráme sami a vždy si určíme cíl, který budeme muset splnit. Talent máme každý na něco jiného, proto si můžeme vybrat od hry na hudební nástroj až třeba po břichomluvectví. Sport je zdravý – to všichni víme, proto nás DofE „nutí“ i do tohoto odvětví, ale cíl si nastavujeme podle toho, jak se cítíme. V dobrovolnictví pomáháme lidem různými způsoby, například můžeme navštěvovat domov důchodců nebo pracovat pro charitu. Opět si aktivitu určujeme sami, děláme jen to, co chceme. Dostáváme se k poslední výzvě, a to k dobrodružné expedici. Je to vlastně takový výlet, na kterém nemůžeme používat mobil ani si nic kupovat v obchodě, navíc spíme pod stanem, proto si musíme důkladně rozvrhnout, co si dáme do krosny. Ale není to jen bezúčelné procházení se po přírodě. Na expedici si rovněž stanovíme nějaký cíl, který celou dobu musíme vykonávat, např. sbírat odpadky, naučit se hrát karty nebo udělat co nejhezčí fotku.

O našich expedicích si můžete také přečíst zde na školním webu.

Možná si teď říkáte: „K čemu je dobré vlastně něco takeho robit?“ Hlavní důvod je jasný, jde o seberozvoj, který je velmi důležitý, a o užitečné využití volného času. DofE si ale také můžete připsat do životopisu, což vám může pomoct při výběru školy nebo práce. DofE vás prostě nakopne ve věcech, které jste vždy chtěli dělat, ale tak nějak jste se k nim „zatím“ neodhodlali.

Tak a teď zpátky k naší ceremonii. Jak tomu v takovýchto dnech bývá, Murphyho zákony fungují dokonale. Zrovna ten den se totiž porouchal vždy skvělý a plynulý vlak jedoucí z Opavy do Hlučína. Zpoždění bylo 45 minut, takže mě musely na vlak do Prahy zavést paní ředitelka a paní zástupkyně, které měly naštěstí cestu kolem. Další cesta vlakem proběhla kupodivu bez většího zpoždění. Jakmile jsme vstoupili do místnosti, ve které se měla odehrávat ceremonie, uvítal nás raut plný roztodivných kombinací jídel a my jakožto správní Prajzáci jsme neváhali ani vteřinu. S naplněnými žaludky jsme se přesunuli na ceremonii, kde si stříbrní dofáci s krátkým výčtem svých aktivit slavnostně vyzvedávali odznáček a diplom. Ještě společná fotka a mohli jsme se opět přesunout k již doplněnému rautu. Těžší o několik koláčků a jednohubek jsme se dobelhali k vlaku a přemítali o našich zážitcích z DofE. Už teď se těšíme na raut zlaté ceremonie :), ale samozřejmě i na další zážitky, která nás s tímto programem čekají.

Lukáš Melecký, kvinta

Fotogalerie je zde

Mohla by zaujmout tato aktualita

loading