S Erasmem v Seville 2

S Erasmem v Seville 2

Po poslední více než zdařilé zkušenosti studijního pobytu v Seville jsme využili příležitosti vyjet znovu. Patnáct studentů (část z V. a část z 3. A) a dvě pedagožky se vydali poznat toto překrásné a historicky významné město v Andalusii na jihu Španělska. Program Erasmus+ a ochotná spolupráce tamní školy St. Mary´s school  a Colegio Salesianos Santísima Trinidad nám umožnily seznámit se blíže se systémem španělského vzdělávání, ale také především se španělskými studenty a procvičit si pořádně angličtinu a španělštinu.

Náš týdenní pobyt byl nabitý inspirativním kulturně-vzdělávacím programem. Zahájili jsme naše dobrodružství průzkumem přístavního města Cádiz, asi hodinu cesty od Sevilly. Po prohlídce centra, římského amfiteátru a vyhlídce z kostelní věže nás počasí vyloženě vybízelo k příjemnému osvěžení ve výjimečně klidných vodách Atlantického oceánu.

Další den už na nás čekala prohlídka města Sevilly, při které jsme mohli obdivovat slavný monument Plaza España, procházeli jsme se úzkými uličkami židovské čtvrti Santa Cruz plnými vůně pomerančů a španělských sladkostí, míjeli jsme množství obchůdků s rukodělnými výrobky, krajkou, ručně malovanými vějíři či pestrými kostýmy na flamenco. Téměř všudypřítomná sevillská keramika se stala bezpochyby jedním z hlavních symbolů připomínajících toto kouzelné město. Neopomněli jsme se zastavit ani u katedrály Panny Marie, největší gotické a čtvrté největší katedrály na světě.

Ve škole se nám dostalo velice vřelého a sladkého přivítání ve formě churros s horkou čokoládou – typické španělské snídaně. Dozvěděli jsme se vše o španělském systému vzdělávání, diskutovali jsme o podobnostech a rozdílech obou našich kultur a aktivně jsme se zapojili do důležitého ekologického projektu na území města. Studenti i učitelé byli velmi vstřícní a navázané kontakty jsou cenným přínosem tohoto programu.

Abychom ještě lépe porozuměli místní kultuře a zvykům, vyrazili jsme za poznáním do dvou muzeí – Muzea lidového umění a tradic a Muzea výtvarného umění, jednoho z nejvýznamnějších svého druhu ve Španělsku. Nemohli jsme si nechat ujít ani návštěvu paláce Álcazar, pravého klenotu stylu mudejar, dodnes využívané rezidence královské rodiny.

Absolvovali jsme rychlokurz základů španělštiny, zhlédli naživo profesionální představení flamenca a někteří z nás si i vyzkoušeli dekoraci sevillské keramiky nebo navštívili slavný fotbalový stadion Ramón Sánchez Pizjuán. Nezapomenutelná byla dozajista i večeře formou tapas, kdy jsme ochutnali některé z typických španělských jídel. Naprostým překvapením pro nás byl Interkulturní festival národů, kde jsme měli možnost ochutnat speciality z mnoha zemí Střední a Jižní Ameriky, ale třeba i Austrálie. Během našeho pobytu probíhal také Národní svátek Španělska a španělského jazyka, jehož oslavy probíhaly spontánně po celém městě.

Opět jsme si potvrdili, že osobní zkušenost vydá za tisíc slov a tyto pobyty realizované díky programu Erasmus+, plně financované EU (krásné, čisté a pohodlné ubytování, chutná a bohatá plná penze i pitný režim, cestovné, studijní program), jsou pro naše studenty neocenitelnou zkušeností a zážitkem na celý život. Rozšířené obzory, poznání ciziny i sama sebe v nových nezvyklých situacích, nová přátelství a motivace učit se cizí jazyky, to stojí za to!

Děkujeme a těšíme se na příště ¡Hasta la próxima!

Mgr. Pavlína Gelnarová

https://photos.app.goo.gl/qapcBBdM9PE4Hzm68

 

Mohla by zaujmout tato aktualita

loading