Setkání s Kainarem

Setkání s Kainarem

V letošním roce si hlučínské gymnázium, mající v názvu jméno významného českého básníka, překladatele a hudebníka 20. století – Josefa Kainara (1917 – 1971), připomíná 100 let od jeho narození.

Nejen pro současné a bývalé učitele gymnázia, ale i pro širší pedagogickou veřejnost bylo uspořádáno 7. září 2017 „Setkání s Kainarem“, kterému své prostory poskytla „Nejen kavárna“ na hlučínském náměstí. Akci zahájila ředitelka gymnázia paní PhDr. Charlotta Grenarová, poté Mgr. Martin Rostek seznámil přítomné s životem a působením básníka Josefa Kainara na Hlučínsku, kde v letech 1935 – 1938 na našem gymnáziu studoval.

Absolventky školy Veronika Vlčková a Frederika Halfarová připomněly hostům autorovu básnickou tvorbu a doplnily ji recitací některých básní, např. legendární Stříhali dohola malého chlapečka (zhudebněnou zpěvákem Vladimírem Mišíkem), Člověka hořce mám rád či básněmi z tvorby pro děti.

Literární část tohoto setkání uzavřel svým znaleckým vystoupením Mgr. Petr Martiník, který představil Kainarovy písňové texty a podložil je hudebními ukázkami Gustava Broma, Michala Prokopa nebo Karla Plíhala, s nimiž Josef Kainar spolupracoval. Tuto téměř tříhodinovou literárně-hudební akci doprovodila živým vystoupením folk-rocková skupina Khyr Brothers, která zahrála skladby nejen z „Kainara“, ale i své vlastní tvorby.

Věříme, že celý kulturní večer byl důstojnou oslavou kainarovského výročí.

Mgr. Marcela Trčalová

(Další: viz www.novinky.cz/vase-zpravy/moravskoslezsky-kraj/opava)

Fotogalerie je zde.

Mohla by zaujmout tato aktualita

loading